Hoppa till innehållet

Göteborg

Muf:are sjöng rasistsång på oktoberfest

Bild: Christine Olsson/TT

Dagens ETC

På en Muf-fest nyligen sjöng flera medlemmar ”Ausländer raus” till tonerna av ”L’Amour Toujours” med Gigi D'Agostino. Det avslöjar Expressen.

Låttexten har blivit ökänd efter att ha förekommit i högerextrema sammanhang förra året.

Nu inleder Muf ett medlemsärende för att utreda händelsen.

Kommentera

Moderata studenter i Göteborg är en del av Muf Göteborg och en lokalorganisation av Fria moderata studentförbundet. Nyligen anordnade föreningen en oktoberfestsittning under vilken låten ”L’Amour Toujours” med Gigi D'Agostino spelades. Flera personer sjöng med i låten med orden ”Ausländer raus”, som är tyska för ”utlänningar ut”. Det skriver Expressen

Låttexten förekom bland högerextrema sammanhang i Tyskland förra året, då man sjöng: ”Deutschland den Deutschen, Ausländer raus”, översatt: ”Tyskland för tyskarna, utlänningar ut”. Den sverigedemokratiska riksdagsledamoten David Lång fick avgå efter att ha sjungit sången under SD:s EU-valvaka – och därefter attackerat en Expressenreporter som spelat in händelsen. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.