Hoppa till innehållet

Politik

Morgan Johansson (S) om Gaza: ”De värsta krigsbrott vi sett sen andra världskriget”

Bild: TT

Dagens ETC

Det är bra att utrikesminister Maria Malmer Stenergard fördömer Netanyahus uttalanden om att ta över Gaza, men det är inte på länga vägar tillräckligt. Det menar Morgan Johansson, utrikesministerkandidat för Socialdemokraterna.

– Den svenska regeringen är fortfarande tyst och passiv, säger han till Dagens ETC.

Kommentera

Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson Morgan Johansson är bedrövad över situationen i Gaza och den israeliska regeringens uttalanden. 

– Det är fullständiga krigsbrott som begås inför våra ögon. Kanske den värsta formen av krigsbrott som vi sett sedan andra världskriget, säger han i en intervju med Dagens ETC. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.