Liberalernas partiledare Johan Pehrson presenterar Simona Mohamsson som partiets nya partisekreterare.
Bild: Fredrik Sandberg/TTDagens ETC
Ny partisekreterare i Liberalerna, efter de många avhoppen i veckan, blir Simona Mohamsson. Fram till idag har hon, förutom att sitta i partistyrelsen, arbetat som lobbyist med hemliga kunder för pr-byrån Narva.
– Det visar att man inte kan lita på dem i frågor om storföretagens makt i politiken, säger Max Andersson på Klägget.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Nya SD-toppen utreds av partiet – skrev ryssvänliga inlägg
Polisinsats på Migrationsverkets återvändandecentrum – utreder grovt brott
Levde tillsammans i tjugo år – nu döms 92-åringen för mordet på sin sambo
Kristersson: Inget stopp för tonårsutvisningar
S röstar med ytterhögern – för kritiserade migrationslagar