Hoppa till innehållet

Politik

Mjölkkor får behålla betesrätten tills vidare

Landsbygdsminister Peter Kullgren tillsammans med Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar, presenterar budgetnyheter vid en pressträff på fredagen.

Landsbygdsminister Peter Kullgren tillsammans med Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar, presenterar budgetnyheter vid en pressträff på fredagen.

Bild: Anders Wiklund/TT

Dagens ETC

Rätten för mjölkkor att få beta blir kvar ett tag till, uppger landsbygdsminister Peter Kullgren (KD).

I stället för att ta bort nuvarande lagkrav ska mjölkbönder få en årlig kompensation på 1 000 kronor per ko.

Framtiden för kornas rätt att få beta utomhus har varit osäker. Sedan 1988 står det inskrivet i lag att mjölkkor måste få grönbete på sommaren. En lag som författaren Astrid Lindgren bidrog till att få på plats.

Men i fjol föreslog en statlig utredning att beteskravet skulle tas bort. Detta för att öka konkurrenskraften och lönsamheten. Förslaget fick dock hård kritik och bland annat Liberalerna meddelade att man tänkte ta strid.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser