
Hundratals unga vuxna har fått avslag på sina ansökningar om permanent uppehållstillstånd eftersom Migrationsverket inte förlängt de tillfälliga uppehållstillstånden i tid.
Bild: Drago Prulovic/TTDagens ETC
Trots att de uppfyllt alla krav i gymnasielagen får de avslag när de söker om permanent uppehållstillstånd. Anledningen är långa handläggningstider hos Migrationsverket – och det sker bara i Malmö. Fredrik Green, enhetschef i Region Syd, säger att om det inte hade varit för handläggningstiderna hade svaret kanske varit ett annat.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Ebbas dotter dog av skador från födseln: ”Det handlar om övergrepp”

Få åtalas för misstag i vården

Anna-Karin Hatt om vinster i skolan: ”Vi försvarar valfriheten”

Skoljätten kritiseras för att låta barn gå hungriga – köper Porsche till bolaget

Kristersson efter Iranattack: Är på tårna
