Hoppa till innehållet

Högsta domstolen

Man döms för morduppdrag som aldrig utfördes: ”Söker klivare bra betalt”

Högsta domstolen dömer en man för beställning av mord i en chattgrupp.

Högsta domstolen dömer en man för beställning av mord i en chattgrupp.

Bild: Magnus Andersson/TT

Dagens ETC

En man i 20-årsåldern efterlyste någon som ville utföra ett mord åt honom i en chattgrupp i appen Signal, utan att någon nappade på erbjudandet.

Han friades för stämpling till mord i hovrätten, men döms nu i Högsta domstolen.

Kommentera

”Söker klivare bra betalt intresserad hör av dig!” stod det i ett av meddelandena där den nu dömda mannen efterlyste någon som ville utföra ett mord åt honom. 

”Klivare” är, som Högsta domstolen (HD) slår fast, slang för personer som är beredda att mörda mot betalning.

Ingen nappade på erbjudandet i chattgruppen, vilket legat till grund för att mannen inte dömts för stämpling till mord i vare sig tingsrätten eller hovrätten.

Inget krav att någon nappar

Högsta domstolen går dock på en annan linje. Under tisdagen kom domen som slår fast att mannen gjort allt som krävs för att försöka beställa ett mord. Man bedömer också att mordplanerna varit konkreta och att faran för brottet varit mer än ringa. HD dömer därför mannen för stämpling till mord.

”Högsta domstolen har kommit fram till att det varit fråga om ett försök till anstiftan oavsett om någon faktiskt tog del av meddelandet eller inte”, skriver HD i beslutet. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.