Douglas Thor, ordförande i Moderata ungdomsförbundet, MUF, presenterar tillsammans med migrationsminister särskilda regler för utsatta områden som en metod att öka integrationen.
Bild: Magnus Hjalmarson Neideman/SVD/TTDagens ETC
Ett avtal mellan nyanlända och staten. Det är ett av förslagen när Moderaterna lägger fram ny integrationspolitik. Samtidigt dammas en idé från alliansåren av – utsatta områden kan få sänkt skatt.
– Vi vågar rikta in oss där behovet är som störst med, säger MUF-ledaren Douglas Thor som varit med och tagit fram förslagen.
Text
I ett år har de jobbat, den moderata arbetsgruppen som under den moderata migrationsministern Johan Forssells ledning tagit fram ny integrationspolitik. På torsdagen presenterades förslagen som är tänkta att klubbas på partiets stämma i oktober. Ett begrepp som varit flitigt debatterat det senaste decenniet har en framträdande roll även här: Svenska värderingar.
– Det finns en stor otydlighet för den som kommer till Sverige om vad som egentligen gäller, säger Johan Forssell på en pressträff.
Avtal för nyanlända
För att komma tillrätta med det vill arbetsgruppen att nyanlända invandrare ska skriva under ett avtal med staten. Här ska principer om exempelvis jämställdhet mellan könen och hbtq-personers rättigheter slås fast. Partiet utesluter inte att det ska få ekonomiska konsekvenser för den som inte skriver under. Johan Forssell understryker att avtalet också ska underlätta för människor att ta sig in i samhället.
– Många nyanlända beskriver idag att det saknas en tydlig väg in i samhället, där man blir en accepterad del av den svenska gemenskapen.
Skatte(m)orot
En annan del av det moderata programmet är att ”integrationszoner” ska inrättas i utsatta områden. Här ska särskilda lagar och regler kunna gälla och särskilda insatser göras.
– Vi vågar rikta in oss där behovet är som störst med figursydda insatser mot just de områdena och deras behov, säger Douglas Thor, ordförande i Moderata ungdomsförbundet, som också ingått i arbetsgruppen.
”No Excuses”-skolor med sträng disciplin, som Dagens ETC tidigare berättat om, är ett exempel på insatser i integrationszoner. Moderaterna öppnar också för lägre skatter inom zonerna. Hur det skulle utformas har gruppen inte preciserat, men en möjlighet är nedsatta arbetsgivaravgifter för att locka företag att etablera sig. Detta utreddes under Alliansregeringens sista mandatperiod, men idén skrotades när Socialdemokraterna tog makten.
Det kan finnas problem med gränsdragning och behöver utredas noga, enligt Johan Forssell.
– Det är ingenting vi tar lättvindigt på, säger han.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Polisen ska få skapa fiktiv barnporr – genom AI
L-källor: Vinstförbudet i skolan kan röstas ned på landsmötet
Regeringen stoppade biståndsstipendier: ”Finns oerhört mycket att granska”
Den åtalade: ”Aktivklubb handlar om att bli den bästa versionen av en själv”
Ministern svarar på kritiken mot porrlås: Går att hitta bra lösningar