Jan Jönsson är en av de liberaler som uttalat sig mest kritisk till den så kallade anmälningsplikten.
Bild: Zanna NordqvistDagens ETC
Frågan om informationsplikt, att offentliganställda ska tvingas ange papperslösa, har varit en av de mest omdebatterade i Tidöavtalet mellan regeringen och Sverigedemokraterna.
På fredagskvällen röstade dock Liberalernas landsmöte för att gå emot avtalet och kräva en rad undantag om anmälningsplikten överhuvudtaget ska genomföras.
– Detta kan säkert bli tufft för Liberalernas förhandlare. Både SD och M har helt motsatt uppfattning, men det är bra, säger Jan Jönsson (L), oppositionsborgarråd i Stockholm.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig
Anklagar Byggnads ledning för hyckleri: ”Stod på förövarens sida då”
V: Terrorklassa den israeliska bosättarrörelsen
Hur får vi slut på skjutningarna?
Demirok växte upp vid planen där 17-åringen sköts: ”Livet hände här”
M-källor om avhoppen till SD: ”En vinst för oss”