
Hanna Kataoka, överläkare och ordförande för Läkarförbundet på Sahlgrenska sjukhuset, delade ut dryck och mackor till deltagarna.
Bild: Susanne HögdahlDagens ETC
Läkarna på Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg fick nog av stressen och den ohållbara arbetsmiljön. Under torsdagen tog de lunchrast och stängde av sina mobiltelefoner. Något de sällan hinner göra.
”Det här borde inte vara en stor grej. Tyvärr vet vi alla att det är det”, skriver fackförbundet till sina medlemmar om initiativet.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Riksdagen säger nej till folkomröstning

Här heilar Aktivklubb-nazisterna efter blodig gängmisshandel

Så kan du tänka kring blylarm i proteintillskotten

Politikernas guldjubel i riksdagen: ”På läktaren gräver vi ner stridsyxan”

Polisen efter moskébränderna: ”Finns alltid risk att andra inspireras”
