Hoppa till innehållet

Liberalerna

L-toppens plan: Göra euron till en valvinnare

Liberalernas ekonomisk-politiska talesperson Cecilia Rönn.

Liberalernas ekonomisk-politiska talesperson Cecilia Rönn.

Bild: Christine Olsson/TT

Dagens ETC

På tisdagen hålls en särskild riksdagsdebatt om euron, initierad av Liberalerna. Partiets ekonomisk-politiska talesperson Cecilia Rönn hoppas på stöd för att tillsätta en ny utredning.

Hon tror också att Tidösamarbetets bromskloss kan svänga.

– Jag tror att SD kan ändra sig till att göra en euroutredning. Jag hoppas att Oscar Sjöstedt ger ett besked idag, säger hon till Dagens ETC.

Kommentera

Det har gått 23 år sedan svenskarna, med knapp majoritet, röstade nej till euron. Sedan dess har svenskarnas eurosympatier gått i vågor. Under finanskrisen 2008 störtdök stödet för valutan, men på senare år har intresset sakta ökat igen. 

Om en folkomröstning om euron hade ägt rum idag hade var tredje person röstat ja, medan hälften röstat nej. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.