Ebba Busch (KD), Ulf Kristersson (M), Jimmie Åkesson (SD) och Simona Mohamsson (L) ska träffas på tisdagen i Strängnäs.
Bild: Fredrik Sandberg/TTDagens ETC
När de fyra Tidöpartiledarna möts hemma hos statsminister Ulf Kristersson i Strängnäs på tisdagen är de noga med att inte kalla det för en gemensam valkampanj. Det ska vara en arbetslunch med fokus på sakpolitik.
– Om de skulle gå ut med något som liknar busskampanjen om kärnkraften inför förra valet kommer folk bli mycket sura, säger en liberal med insyn i partitoppen.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Fler lockas in i högerextrema miljöer
Hyresgästföreningen kritisk till V-förslag om frysta hyror
Danska mirakelrektorns läxa till Sverige: ”Är några år efter”
Sex döda i svenska häkten – sedan nyårsafton
Nick Alinia förlorar nazistpyssling-målet mot Bianca Meyer: Det är humor