Hoppa till innehållet

Politik

L-krav på omprövning av SD-linjen: ”Visste att det inte skulle funka”

Bild: Dagens ETC, TT (montage)

Dagens ETC

Rekordlåga opinionssiffror skakar Liberalerna – och röster höjs för att återigen ompröva de röda linjerna mot SD i regeringen. Det avfärdas av liberala statsråd.

– Vi har tagit ett beslut och det gäller, säger partiledaren Simona Mohamsson.

Kommentera

1,8 procent. Liberalernas resultat i Novus opinionsmätning i förra veckan har fått skräcken i det hårt prövade partiet att nå nya nivåer.

Och återigen aktualiseras den fråga som plågat partiet alltsedan Alliansen förlorade valet 2018 – relationen till Sverigedemokraterna. Så sent som i november klubbade landsmötet linjen att man vill ingå i en borgerlig regering, men att SD inte ska ingå. Men nu måste man tänka om på nytt, anser flera L-företrädare. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.