Hoppa till innehållet

Politik

Kvittningskaoset fortsätter runt SD: ”Skulle agera likadant igen”

Linda Lindberg (SD), gruppledare, efter mötet med talmannen.

Linda Lindberg (SD), gruppledare, efter mötet med talmannen.

Bild: Fredrik Sandberg/TT

Dagens ETC

Ingen lösning på kvittningskaoset finns efter talmannens möte med partiernas gruppledare på onsdagsförmiddagen.

Oppositionen kräver en ursäkt av SD och att omröstningen om medborgarskap tas om i kammaren, men Sverigedemokraterna ser ingen anledning till självkritik.

– Hade jag hamnat i den sitsen igen skulle jag ha agerat exakt likadant, säger Linda Lindberg (SD), gruppledare.

Kommentera

Partiernas gruppledare lyckades inte komma överens på mötet hos talmannen på onsdagsförmiddagen. Stämningen på mötet beskrivs av flera närvarande som ”tryckt” och ”allvarsam”. 

De fyra oppositionspartierna till vänster kom in med konkreta krav på en ursäkt från SD för agerandet under voteringen i kammaren i förra veckan. SD kallade då in två extra ledamöter för att runda uppgörelsen om kvittning, eftersom man fått indikationer om att två avhoppade ledamöter – politiska vildar – skulle rösta emot Tidöregeringens linje. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.