
Dagens ETC
Nyheten om att Ebba Busch vill flytta svenska ambassaden i Israel till Jerusalem har väckt stor uppståndelse.
Men såväl L som SD och KD har drivit frågan sedan lång tid. Minst elva motioner har kristdemokratiska ledamöter lämnat in till riksdagen bara de senaste fem åren.
– Det finns fler partier än vi som har den här åsikten. Min förhoppning är att det kommer att ske inom en snar framtid, säger Ingemar Kihlström (KD) till Dagens ETC.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.