Hoppa till innehållet

Dagens ETC granskar

Skolkoncern lyfter miljoner från krisande förskolor – till nannys på lyxig skybar

Till innehåll

Dagens ETC

Ingen ville trösta Samira Beigis son på förskolan i Sollentuna. Samtidigt jobbar en nanny varje helg för att hålla barnen nöjda medan föräldrarna brunchar på skybaren i Hammarby sjöstad.

Både förskolan och nannyföretaget ägs av Tellusgruppen. Nannyverksamheten är en förlustaffär – men kan finansieras genom förskolorna.

– Jag varnar mina vänner, säger Samira Beigi.

Jenny Lindström

Text och bild

Kommentera

Det är sommarens första dag, strålande sol och öppna takfönster uppe på våning 28 i Skybaren i Hammarby sjöstad. En handfull helgtrötta småbarnsföräldrar kopplar av med en sen brunch medan barnen springer fram och tillbaka mellan borden och restaurangens pysselrum.

I ett inglasat ”chambre séparée för de yngsta” i Skybarens hörn sitter ”restaurangnannyn” i en orange hoodie med trycket Nanny by Tellus. Varje helg är hon installerad här för att underhålla barnen så föräldrarna kan äta i lugn och ro. Nu spelar hon spel med barnen och plockar fram pennor. Ibland leker barnen själva och då knappar hon förstrött på sin mobiltelefon. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser
Jenny Lindström

Text och bild

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.