I Staffanstorps kommun har politiker vägrat ta emot kvotflyktingar – men enligt en ny undersökning är de flesta kommunerna positiva till flyktingmottagning.
Bild: Johan Nilsson/TT.Dagens ETC
Idag friades kommunpolitikerna i Staffanstorp för grovt tjänstefel efter att de vägrat ta emot kvotflyktingar våren 2022. Men Staffanstorps syn på flyktingar verkar utgöra ett undantag.
En ny kartläggning visar att en majoritet av de svarande kommunerna tvärtom tycker att flyktingmottagning bidrar positivt till kommunens utveckling.
– Det pekar på att det finns tydliga skillnader mellan kommun och stat i migrationsfrågan, säger forskaren Ellen Rahm.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
M-löftet: 5 000 kronor mer till barnfamiljer
Så ska Moderaterna vinna storstadskvinnorna
Kriminella försökte rekrytera på ungdomsträning – polisen satsar mot läktaren
V:s krav efter Attendos vinstregn: ”Vi behöver en haverikommission”
Beskedet: Dmitriy utvisas till Uzbekistan – om fyra dagar