I Staffanstorps kommun har politiker vägrat ta emot kvotflyktingar – men enligt en ny undersökning är de flesta kommunerna positiva till flyktingmottagning.
Bild: Johan Nilsson/TT.Dagens ETC
Idag friades kommunpolitikerna i Staffanstorp för grovt tjänstefel efter att de vägrat ta emot kvotflyktingar våren 2022. Men Staffanstorps syn på flyktingar verkar utgöra ett undantag.
En ny kartläggning visar att en majoritet av de svarande kommunerna tvärtom tycker att flyktingmottagning bidrar positivt till kommunens utveckling.
– Det pekar på att det finns tydliga skillnader mellan kommun och stat i migrationsfrågan, säger forskaren Ellen Rahm.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Här är bankchefen som toppar löneligan – och har nytt pengaregn att se fram emot
26 746 underskrifter kräver rättigheter för samer: ”En fråga om existens”
Staffanstorpspolitiker frias – vägrade ta emot kvotflyktingar
Katja Nyberg (SD) hade narkotika i blodet
Regeringen avslår Turkiets begäran: ”Kan leda till att jag blir internationellt efterlyst”