Liberalernas landsmöte
Klubbat - Liberalerna vill förbjuda aktiebolag i skolan
Gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L) och Liberalernas partiledare Simona Mohamsson (L) på Liberalernas landsmöte i Karlstad.
Bild: Adam Ihse/TTDagens ETC
Aktiebolag och vinster hör inte hemma i skolan. Det är nu Liberalernas politik, sedan förslaget röstats igenom på landsmötet.
Men debatten var hård och långtifrån alla stod bakom förslaget, som kritikerna menar begränsar valfriheten.
– Vi har börjat låta som socialdemokrater, säger Liane Blom, ordförande för Liberalerna i Norberg till Dagens ETC.
Text
Klimatminister Romina Pourmokhtari avslutar en pressträff om FN-mötet i Brasilien och skyndar in i kongressalen i Karlstad.
– Jag ska rädda eleverna från aktiebolagen, säger hon till Dagens ETC.
Några timmar tidigare ägnade partiledaren Simona Mohamsson större delen av sitt landsmötestal åt att prata om skolan.
– Jag tillhör Generation Friskola. Jag har sett hur 90-talets reformer slagit snett, säger Mohamsson i talet.
Tanken med friskolereformen var god, med valfrihet för fler elever och föräldrar, menar hon.
– Våra företrädare trodde aldrig att friskoleägare skulle snåla på gympasalar eller behöriga lärare. Att det skulle sparas på undervisningen med större klasser och lockas med betygsfusk. Att matkuponger på Donken skulle ersätta panerad fisk i Bamba. Eller att våra skattepengar skulle gå till våffelstugor, idrottsarenor och nöjesresor utomlands, fortsätter L-ledaren i talet.
Simona Mohamsson vill att Liberalerna som första borgerliga parti ska sätta ner foten.
– Vi ska inte låta börsjättarnas intressen gå före elevernas intressen, säger hon och riktar sig även till landsmötesombuden:
– Låt er inte trampas på av starka och högljudda särintressen!
Vilka särintressen syftar du på?
– Det är väl ingen hemlighet att det finns väldigt många som tycker att Liberalerna inte ska inta den här positionen. Det är för att vi är reformmotorn i borgerligheten och på vår sida av politiken. Liberalerna brukar alltid gå före och vi brukar alltid få rätt i slutändan, säger Simona Mohamsson till Dagens ETC.
Om frågan om vinstförbudet är så central, varför vill ni inte göra upp med de rödgröna partierna, som redan idag vill se ett förbud?
– Det finns ingen majoritet på den rödgröna sidan för ett sådant förslag.
De lade fram ett utskottsinitiativ i riksdagens utbildningsutskott nyligen.
– De har ingen majoritet på sin sida av politiken. Det har också varit Socialdemokraternas problem tidigare, att de inte har lyckas skapa majoriteter för sina förslag. Min utgångspunkt är att de skolförslag vi lägger fram, där ska vi ha en majoritet bakom oss. Det är därför jag vill göra det med min sida av politiken.
Idag är M, KD och SD emot vinstförbud. Kan du få med dig de andra Tidöpartierna?
– Jag är optimistisk. För två veckor sedan presenterade vi gemensamt att vi ska ha en utredning om utländskt ägande. Det är ett sätt att visa att även andra borgerliga partier ser problemet med oordningen i vårt friskolesystem, säger Simona Mohamsson.
Även gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm, som varit aktiv i skolpolitiken i tre decennier, tar strid för vinstförbudet.
– Låt mig vara ärlig. Jag har ändrat mig om friskolesystemet. Det var ju till för elevernas bästa, inte börsbolagens bästa, säger hon i ett anförande på landsmötet.
– Vi ser att elever i gymnasier som drivs av aktiebolag klarar skolan sämre än de som gått i kommunal skola. Vi måste inse att de ekonomiska drivkrafter som finns i aktiebolagsskolor får negativa konsekvenser. Vi måste våga lyfta problemen, fortsätter Lotta Edholm.
Men det är tydligt att Liberalerna är djupt splittrade i synen på vinstförbud. Liane Blom, ordförande för Liberalerna i Norberg, menar att det ska vara okej att göra vinst så länge kvaliteten håller måttet.
– Vi har börjat låta som socialdemokrater, säger hon till Dagens ETC.
– Att helt stryka en bolagsform är ju helt befängt, fortsätter hon.
Debatten på landsmötet blev stundtals hård, med många inlägg som vände sig emot partistyrelsens syn.
– Det är inte associationsformen som är problemet. Aktiebolag är en utmärkt bolagsform för friskolor, menar Björn Ljung, kommunfullmäktigeledamot i Stockholm i en tuff ordväxling mot Romina Pourmokhtari.
Wilhelm Sundman, regionråd i Örebro län, delar oron om att framstå som för vänstervridna.
– Det är vinstuttaget vi är emot, inte vinstintresset, det måste vi vara tydliga med så vi inte låter som kryptosocialister, säger Wilhelm Sundman, regionråd i Örebro län.
Lisa Borgström Åkesson från Blekinge, lyfter också valfriheten.
– Vi ska vara ett parti som står för valfrihet, som står för både förskola och företag. Hur har vi hamnat där att vi förespråkar förbud för den mest etablerade bolagsformen, undrar hon.
Även Gustaf Öqvist Seimyr från Liberalerna i Trosa menar att det är marknaden för skolan som är fel, inte bolagsformen och vill höja kraven på kvalitet och resultat.
– Gör man då vinst, då har man ju gjort något bra, säger han.
Fredrik Malm, ordförande i riksdagens utbildningsutskott och andra vice ordförande i partistyrelsen, hävdar att han aldrig tidigare hade träffat en friskoleägare som bara är "in it for the money", men att de börjat ropa högt nu efter att Liberalerna lagt fram förslaget om vinstförbud.
– Om man är i den här branschen för att främst generera vinster till sitt eget bolag då kan man fundera om man är i rätt bransch, säger Fredrik Malm.
Efter en långdragen debatt, och en runda till beredningsutskottet för ändringar, röstade ombuden sent på lördagskvällen röstade de nära 200 ombuden till slut för partistyrelsens linje och ett förbud mot aktiebolag och vinster i skolan, med följande formulering:
"Friskolor som i dag drivs som vinstdrivande aktiebolag ska omvandlas till en associationsform utan vinstsyfte. Hur övergången ska ske behöver utredas och vara förenlig med Sveriges internationella åtaganden kring fri- och rättigheter. Det nya friskolesystemet ska även ge bättre förutsättningar för föräldrakooperativ och andra små fristående förskolor och skolor.”
Det är därmed Liberalernas politik inför valet 2026.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.