Almedalen
KD:s huvudvärk ett år före valet: Långa köer och färre vårdplatser

Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) under en pressträff om förslag för att korta vårdköerna.
Bild: Pontus Lundahl / TTDagens ETC
Vårdens problem är Magdalena Anderssons fel. Kristdemokraternas kritik mot S-regeringen var hård i valrörelsen. Nu ställs KD själva till svars för långa köer och att antalet vårdplatser fortsätter att minska.
Vårdförbundet är inte imponerade. Men kristdemokratiska regionråd som vill avskaffa sig själva ser vården som en vinnarfråga.
– Det är väl bättre om vi kan lägga de pengar som går till politikerlöner på vård istället? säger Anders Lundström (KD), regionråd i Skåne.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Amanda Lind om påhoppet från M: ”Fullständigt skitsnack”

Ebba Busch: Uppenbart att Israel bryter mot folkrätten

Fyra våldsdåd mot Bandidos – inget med rätt adress

S-toppens raseri mot KD:s vårdutspel: ”Skenheligt”

”Det bästa tillfället för folket att resa sig”
