Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Inspektör: ”En enda sekund kan skada hörseln”

Att staden aldrig tystnar får göteborgarna räkna med, men inte i vilken utsträckning som helst. Miljöinspektörerna Yusra Moshtat och Torbjörn Göransson ser till att konsert- och restaurangbesökare inte får hörselskador.
Att staden aldrig tystnar får göteborgarna räkna med, men inte i vilken utsträckning som helst. Miljöinspektörerna Yusra Moshtat och Torbjörn Göransson ser till att konsert- och restaurangbesökare inte får hörselskador. Bild: Bild: Kajsa Sjölander

ETC Göteborg

Håkan Hellström klarade sig med nöd och näppe. Kulturkalaset får se till att hålla hårt i ljudreglagen nästa vecka. Även Way Out West kan räkna med tillsynsbesök. Trots att ljudet skruvas upp rejält i Göteborg under sommaren, klagar allt färre.

Hög musik och skränande festprissar långt in på småtimmarna kan vara ett gissel för boende i centrala stan. Miljöinspektörerna Yusra Moshtat och Torbjörn Göransson ser till att Göteborgs musik- och partyarrangörer inte utsätter sina gäster för skadliga ljudnivåer.

– En enda sekund maxvärde räcker för att orsaka en hörselskada. Barn är extra utsatta, deras öron klarar inte lika höga ljud som vuxna, säger Yusra Moshtat, miljöinspektör vid Göteborgs stad.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln