Hoppa till innehållet

Högerextremism

Nazisterna marscherar i Salem igen – florister och antifascister tar striden

Till innehåll

Dagens ETC

En dag varje december i tio års tid var Rönninge en belägrad liten stad. Sedan slutade nazisterna att marschera. Inga fler kravaller – lugnet återvände.

Idag är Salemmarschen återuppväckt av NMR. Och Rönninge bävar för ny strid mellan höger- och vänsteraktivister i helgen.

– Tyvärr är det människorna som är emot nassarna som får skit, säger floristen Carina Kandell, som har startat en julmarknad för att inte låta högerextremisterna äga gatan.

Kommentera

Pensionären Thomas tar ett bloss på förmiddagsciggen, gestikulerar bort över det lilla torget, mot pendelstationens parkering där nazisterna ska gruppera sig. Han hoppas att de inte blir så många då han minns marscherna från förr:

– Helikoptrar hovrade, folk sprang som harar i skogen, polisen jagade överallt och centrum var stängt. Det var kaos och jättespänt läge från polisens sida. Varför ska de ta upp det där igen? Tråkigt! Det var ingen Rönningebo som tittade på det ens, säger han, fimpar, och går in till kompisgänget på fiket. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.