Hoppa till innehållet

Israel

Hyllade etnisk rensning i Gaza – bjöds sedan in till riksdagen

Den 13 maj bjöds den israeliske bosättarlobbyisten Eugene Kontorovich in till ett möte i riksdagen med flera svenska toppolitiker, något som Flamman var först med att rapportera om.

Den 13 maj bjöds den israeliske bosättarlobbyisten Eugene Kontorovich in till ett möte i riksdagen med flera svenska toppolitiker, något som Flamman var först med att rapportera om.

Bild: Skärmdump (montage)

Dagens ETC

Nyligen bjöds den israeliske bosättarlobbyisten Eugene Kontorovich in till riksdagen av kristdemokratiska och sverigedemokratiska politiker, något Flamman var först att rapportera om.

Bara dagar före mötet hade han hyllat USA:s president Donald Trumps starkt kritiserade plan för att ta över Gaza.

– Kontorovich linje innebär att USA skulle ha rätt att ockupera och annektera en del av ett land som Sverige har erkänt, säger folkrättsexperten Pål Wrange till Dagens ETC.

Kommentera

Det var i början av februari som USA:s president Donald Trump höll en presskonferens i Vita huset och för de samlade journalisterna deklarerade sin avsikt att ta över Gaza. 

– USA kommer att äga Gaza och vi kommer att ansvara för att desarmera alla farliga bomber och andra vapen på platsen, sa presidenten.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.