Hoppa till innehållet

Dagens ETC granskar

Han fick 36 kronor i timmen av Indian Garden – ägaren bor i lyxvilla

Maein Buyian.
Maein Buyian. Bild: Bild: David Johansson

Dagens ETC

Maein Buyian arbetade sju dagar i veckan för 36 kronor i timmen åt den hyllade restaurangkedjan Indian Garden. För Dagens ETC berättar han om hur han tvingades sova i ett förråd – medan ägaren själv bor i en lyxvilla värderad till 16 miljoner.

Indian Garden har de senaste åren vuxit till välkänd kedja med sex restauranger i både Stockholm och Norrköping. De har inte bara vunnit Dagens Nyheters pris Gulddraken två gånger i kategorin ”bästa budgetkrog”. Ägaren och chefskocken Razaul Karim är enligt egen utsago också den enda personen utanför Storbritannien som fått en utnämning vid British Curry Awards i London.

Nu berättar Maein Buyian, före detta anställd på kedjans restauranger i både Norrköping och Stockholm, hur det ser ut bakom kulisserna. Han har fått betydligt mindre lön än utlovat och arbetade varje dag under nästan två månader, med övertid som regel snarare än undantag.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln