Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Göteborgs kex kan flytta utomlands

Bild: Foto: Göteborgs Kex/Orkla

ETC Göteborg

Göteborgs Kex i Kungälv kan komma att flytta. Ägarbolaget Orkla ser över möjligheterna att flytta produktionen till Riga i Lettland.

–Verksamheten i Kungälv är förenad med stora utmaningar där vi har ett begränsat geografiskt område med ett allt mer stadsnära läge. Vatten på ena sidan och bostadsområde på andra sidan gör det svårt för oss att fortsätta utveckla vår verksamhet, och utan att verksamheten blir en belastning för den omgivande stadsmiljön, säger Malin Jennerholm, VD på Orkla Confectionery & Snacks Sverige, i ett pressutskick.

Företaget har redan i dag en fabrik i Riga som man ser en möjlighet att bygga ut. Skulle produktionen av kex flytta från Kungälv skulle dock själva produktutvecklingen stanna i Sverige. Innan ett slutgiltigt beslut kommer ska förhandlingar med facket hållas, det är alltså inte helt bestämt om produktionen av kex ska flyttta. En flytt kan ske tidigast om ett antal år.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln