Hoppa till innehållet

Gängkriminalitet

Gängkriminell fejkade flirt på Snapchat – ville rekrytera funktions­nedsatt elev

Bild: Viktoria Bank/TT, Shutterstock (montage)

Dagens ETC

De tillhör en av samhällets mest utsatta grupper och de jagas systematiskt och obönhörligt av de kriminella gängen.

Det handlar om intellektuellt funktionsnedsatta unga elever som luras eller tvingas till handlingar som kan förstöra deras liv.

– Flera av mina elever har drabbats på de grymmaste sätt man kan tänka sig, säger Susanne Avander, rektor för Polhems anpassade gymnasieskola i Stockholm.

Kommentera

Susanne Avander har kunnat se hur situationen försvårats de senaste åren för eleverna.

– Nu har det blivit vanligt att de tvingas att bli utförare av mycket allvarliga brott, tidigare användes de mest som kurirer; att hålla vakt eller fungera som målvakter.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.