Hoppa till innehållet

Joakim Medin

Från turkisk isoleringscell till familjelycka – fredagsmyset fick Joakim Medin att storgråta

Joakim spekulerar i varför regeringen legat så lågt: ”Man vill få svenska gängkriminella i Turkiet utlämnade och kan inte äventyra processen genom att reta turkarna. Allra minst nära ett val. Då offrar de istället kampen för pressfriheten.”

Joakim spekulerar i varför regeringen legat så lågt: ”Man vill få svenska gängkriminella i Turkiet utlämnade och kan inte äventyra processen genom att reta turkarna. Allra minst nära ett val. Då offrar de istället kampen för pressfriheten.”

Dagens ETC

Det är fredagsmyset som knuffar honom över kanten. Några dagar efter att Joakim Medin släppts ur det turkiska högsäkerhetsfängelset, hemma i sin och frun Sofie Axelsson Medins soffa, då händer det. Tårarna kommer.

Nu har nästan åtta månader gått. Två har blivit tre.

Men den turkiska regimen vägrar släppa taget. Hur påverkar det honom? Och henne?

Kommentera

Tacon är det som till slut blir för mycket. Det har gått tre dagar efter att han släppts ur isoleringscell i Turkiet och flugit hem med reguljärflyg till Stockholm mitt i natten. Joakim ligger i vardagsrummet, hemma i sin egen soffa, utpumpad från alla intervjuer och stress och all ovisshet som lossnat. Sofie hackar upp grönsaker i köket till en äkta svensk tacomiddag. När hon bär in skålarna till bordet kommer hans tårar. 

– Det brast. Jag började storgrina. För att … Ja, jag vet inte varför det var just det som gjorde det. Jag kramade Sofie och grät i hennes armar. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.