Hoppa till innehållet

Fotboll

Fotbollsagent häktad – härvan kopplas till advokatprofil

Fotbollsagenten Masireh Jadama.

Fotbollsagenten Masireh Jadama.

Bild: Lotte Fernvall/Aftonbladet/TT

Dagens ETC

Den framgångsrike fotbollsagenten Masireh Jadama har granskats för kopplingar till kriminella gäng. Nu har han häktats i sin frånvaro i en härva som rör grov ekonomisk brottslighet.

Dagens ETC kan avslöja att fallet har kopplingar till en av Sveriges största ekobrottshärvor genom tiderna, men också till en börs-topp från Göteborg.

Kommentera

Det var på fredagen förra veckan som Göteborgs tingsrätt häktade Masireh Jadama i hans utevaro. Fotbollsagenten, som granskats av Dagens ETC för sina kontakter med kriminella och infiltration av AIK, misstänks nu för grovt penningtvättsbrott och grovt bokföringsbrott.

Masireh Jadama infann sig alltså inte för häktningsförhandlingen. Var han idag befinner sig är oklart – liksom vad misstankarna egentligen består i.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.