Hoppa till innehållet

ETC Sundsvall

Första vindkraftverket får nya ägare

ETC Sundsvall

Efter 20 år lämnar de över 200 medlemmarna över vindkraftverket Helga på Björkön till nya ägare. ”Vi var pionjärer som ville visa att vindkraft fungerade även i Norrland och det har vi gjort”, säger ordförande Birger Hjörleifsson.

Den 21 november 1997, alltså för ganska precis 20 år sedan, drog medlemmarna i Trärike vindkraft i gång Medelpads första vindkraftverk på Björkön, söder om Sundsvall.

– Det har varit driftsäkert och har producerat cirka 1 000 MWh el varje år. Därmed har vi uppnått det vi ville: att lyfta fram fossilfria alternativ i omställningsarbetet och visa att vindkraft fungerar, säger Birger Hjörleifsson, som är ordförande i föreningen som fram till nu drivit vindkraftverket.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Sundsvall!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln