En man sörjer sin anhörig i Gaza. Arkivbild.
Bild: Abdel Kareem Hana/AP/TTDagens ETC
Svensk polis utreder just nu om personer som befinner sig i Sverige kan ha utsatts för, eller bevittnat, brott i Gaza.
Enligt Silas Aliki, advokat och grundare av Folkets Advokatbyrå, handlar det om att bidra till internationellt polisarbete för att lagföra krigsbrott.
– Vad som sen kommer hända beror på om man kan identifiera vem som begått brottet.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
EU-parlamentariker ifrågasätter hemlig donation till Alice Teodorescu Måwe
En allvarligt skadad – sköts på buss
Mer än tre gånger så många unga kvinnor snusar – på tolv år
”Skulle hellre äta bark än att gå på bidrag”
Polisens budget dubblades – det här fick vi för miljarderna