Hoppa till innehållet

Utbildning

Förskolejätte tar ut miljoner i vinst – drar in på smöret

Förekolepedagogerna tvingas portionera ut smör och pålägg till barnen. Arkivbild.

Förekolepedagogerna tvingas portionera ut smör och pålägg till barnen. Arkivbild.

Bild: Susanna Persson Öste/TT

Dagens ETC

Förskolekoncernen Hagvidson plockar ut tiotals miljoner i vinst – men kräver ransonering av smör och pålägg till barnen, rapporterar Aftonbladet.

Koncernen har 21 förskolor i landet, bland annat i Stockholm, Falun och Oxelösund. Nästan alla Hagvidsons förskolor går med stora vinster. Sedan 2020 har de tre ägarna tagit ut 64,5 miljoner i aktieutdelningar och gett sig själva styrelsearvoden och löner på runt tio miljoner – pengar som främst är skattemedel i form av kommunal förskolepeng, enligt tidningen.

Men i ett protokoll som skickats ut till medarbetare framgår det att barnen anses ta för mycket Bregott och pålägg på mackorna. ”Vi behöver tänka på hur mycket smör vi har på smörgåsarna samt mängden pålägg, där går mer än vanligt just nu”, står det i utskicket. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln