För fyrtio år sedan klev Lena Mellin in på Aftonbladets politikredaktion. Nu är hon aktuell med boken ”Det nya landet” (Mondial).
Bild: Felicia NilssonDagens ETC
Hon har ätit middagar på tu man hand med Göran Persson i Sagerska palatset och suttit längst bak i bussen och skvallrat med Carl Bildt. Statsministrarna har varit Lena Mellins vardag i decennier.
Distansen har hållits med hjälp av en snyting då och då – och att politikjournalisten Lena Mellin skulle vara mäktigare än Magdalena Andersson, det förnekar hon.
– Jag kan ju bara påverka tanken.
Text
Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Foto
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
SD-politiker avgår efter nazistavslöjande
Vänsterpartiet KU-anmäler Ebba Busch
Vi avslöjar statsministerns klimatsvek och granskar ministrarna: Här är Dagens ETC:s politikredaktion
RFSL tar sig runt Metas censur med nytt typsnitt
Tidigare kritisk: Nu ser kriminologen framsteg i rapporten om utsatta områden