Hoppa till innehållet

Bärplockning

Fängelse i unik dom mot bärföretagare

Genrebild.

Genrebild.

Bild: Fredrik Karlsson/TT

Dagens ETC

De jobbade sju dagar i veckan, ofta tolv timmar om dagen. För att stilla hungern åt de svamp, blåbär och rester av en skjuten älg. Lönen blev inte ens en fjärdedel av vad de blivit lovade.

Nu har domen fallit mot företagarparet i Åsele som de thailändska bärplockarna arbetat åt – fängelse i två och ett halvt år.

Kommentera

Klockan har inte ens slagit sex på morgonen innan de ger sig av. Sedan väntar minst tolv timmar av konstant plockande i de västerbottniska skogarna. De pausar bara för att äta. De flesta dagar består matsäcken av två kokta ägg och kanske lite fisk eller kyckling. En dag hittar de inälvorna efter en skjuten älg. För att stilla hungern tillagar de djurets innanmäte. Ibland kommer de inte hem förrän strax innan midnatt, ibland sover de till och med över i skogen.  

De är risbönder och vana att arbeta hårt. Men de hade inte väntat sig att det skulle vara så här. Att de skulle behöva gå hungriga, och framför allt, att de inte skulle få betalt. Den svenska sommaren är över, blåbärssäsongen slut, ändå har de fortfarande inte fått sina pengar. Slitna och hungriga tar sig ett 40-tal thailändska bärplockare till Kulturhuset i Åsele för att larma myndigheterna om hur de har det. Strax därefter grips det företagarpar som bärplockarna arbetat för. De häktas, misstänkta för människohandel alternativt grov människoexploatering och övergrepp i rättssak. Igår, drygt nio månader senare, föll domen: de båda döms till fängelse i två och ett halvt år för grov människoexploatering, och får näringsförbud i sju år. De måste också betala skadestånd till de nio målsägarna.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.