Hoppa till innehållet

Israels krig mot Gaza

Evakuerades från Gaza utan fru och barn: ”Jag önskar att jag stannat”

Till innehåll

Dagens ETC

Skuldsatt, på väg att bli av med sin lägenhet och med sin fru och barn kvar i Gaza. Ahmad Natill var en av ett 20-tal svenskar som evakuerades från Gaza den 16 april, men Sverige lät honom inte ta med sin fru och deras fem månader gamla barn. Nu sitter han i lägenheten på Hisingen i Göteborg och önskar att han aldrig åkt tillbaka till Sverige.

Kommentera

På andra sidan persiennerna är det soligt och grönt. Inne i Ahmad Natills lägenhet på Hisingen i Göteborg är det dunkelt och ont om färg. Den 16 april evakuerades han från Gaza tillsammans med ett 20-tal andra svenskar. Sedan dess brottas han med flera stora, praktiska problem.

Det första är att han håller på att bli vräkt. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.