Hoppa till innehållet

Politik

EU backar på förbud mot bensinbilar: ”Hål i huvudet”

EU-kommissionen föreslår nu att skrota EU:s de facto-förbud mot försäljning av diesel- och bensinbilar.

EU-kommissionen föreslår nu att skrota EU:s de facto-förbud mot försäljning av diesel- och bensinbilar.

Bild: Björn Larsson Rosvall / TT

Dagens ETC

Från 2035 skulle det bli olagligt att sälja bilar med förbränningsmotorer i EU. Nu förslår EU-kommissionen att det omtalade förbudet ska skrotas.

— Ur ett konkurrensperspektiv är det hål i huvudet, säger Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) till Dagens ETC.

Kommentera

Bilar med med förbränningsmotorer skulle bara få säljas i tio år till i EU. Det är en av de mest kontroversiella EU-lagstiftningarna från förra mandatperioden. Lagen klubbades igenom 2022. Sedan dess har länder som Tyskland, Italien och Tjeckien krävt att EU ska ompröva beslutet för att rädda den krisande bilindustrin.

Nu har EU-kommissionen lyssnat och föreslår att förbudet ska skrotas. EU-kravet på biltillverkare att sänka sina utsläpp med 100 procent till 2035, vilket i praktiken innebar ett förbud, ska nu bara ner till 90 procent. Uppmjukningen betyder att förbudet rivs upp.

— Nu lägger vi fram ett paket för att stötta industrin. Innan ni hinner fråga vill jag säga nej, EU släpper med detta inte sina klimatambitioner. Vi kommer fortfarande satsa på utfasning av fossila bränslen i sektorn till 2035, men vi introducerar nu flexibiliteter, sa EU:s industrikommissionär Stéphane Séjourné på en pressträff under tisdagen.

Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) är kritisk. Han menar att tisdagens beslut innebär att ett stort steg bakåt för EU:s klimatmål.

— Kryphål och försvagningar är inte bara dåligt ur ett klimatperspektiv. Ur ett konkurrensperspektiv är det hål i huvudet. Vi vet hur snabbt omställningen går i Kina och vi vet att det finns många företag som förberett sig på omställning. Med en försening gynnas de som är sämst, medan de företag som ställt om kommer straffas, säger han till Dagens ETC.

Miljöpartiets Pär Holmgren i Europaparlamentet i Strasbourg. Bild: Caisa Rasmussen/TT

I dödsfara

Den europeiska bilindustrin, som står för sju procent av EU:s BNP och nästan 14 miljoner jobb, har på senare år drabbats hårt av sjunkande försäljningssiffror, amerikanska tullar och konkurrens från Kina. Industrikommissionären Stephane Séjourné hävdade i våras att bilindustrin var i ”dödsfara”. 

Påverkansarbetet från biltillverkare har därför varit intensivt. För storproducenter som tyska Volkswagen och fransk-italienska Stellantis är kommissionens beslut en stor vinst. Pär Holmgren tycker det är oseriöst.

— Det är ingen överraskning att bilindustrin globalt ställer om. Det är ingen överraskning att Kina springer om. Jag kan inte förstå att tyska bilindustrin inte tog ledarskap i elektrifieringen för tio, femton eller tjugo år sedan. De måste ha haft väldigt dåliga rådgivare och nu är de för stolta för att erkänna det. 

Alla biltillverkare är dock inte glada. Den svenska elbilsproducenten Polestar har länge varit positiv till EU:s försäljningsförbud.

— Att pausa 2035-förbudet är en dålig, dålig idé. Jag har inga andra ord för det. Om Europa inte leder den här omställningen så kommer andra länder göra det för oss, sa Michael Lohscheller, vd för Polestar, till The Guardian nyligen.

Även Volvo Cars reagerar starkt på dagens besked.

— Framtiden för vår bransch är elbilar och elbilar är det enda segmentet inom bilindustrin som växer. Att försvaga långsiktiga åtaganden för kortsiktig vinst riskerar att undergräva Europas konkurrenskraft under många år framöver. En konsekvent och ambitiös policyram är det som kommer att ge verkliga fördelar för kunderna, klimatet och Europas industriella styrka, säger Magnus Holst, kommunikatör på Volvo Cars, till Dagens ETC.

Finansministern: Håller med kommissionen

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) förstår Volvos oro, men tycker att EU-kommissionen fattat ett bra beslut.

— Ja, det finns ju företag som Volvo som har legat i framkant med elektrifieringen. Det blir tuffare för de företagen som har ställt om och sett en annan utveckling. Men i grund och botten så kan jag förstå att EU-kommissionen landar där de landar, säger hon till Dagens ETC.

Finansminister Elisabeth Svantesson (M). Bild: Christine Olsson/TT

För att förändringen ska gå igenom måste det förhandlas och godkännas av Europaparlamentet och ministerrådet. 

MP:s Pär Holmgren är orolig att hans gröna grupp kommer stängas ute från förhandlingarna i Europaparlamentet till förmån för majoriteter höger ut.

— Moderaternas grupp EPP har tidigare valt helt fel kompisar och samarbetat med ytterhögern. Om EPP nu väljer ytterhögern igen kommer detta dras in i ett oseriöst kulturkrig. Ytterhögern säger nej till allt som verkar grönt. Det är sorgligt, oseriöst och ovetenskapligt.

Dagens ETC har sökt Moderaterna i Europaparlamentet.

Målet med lagstiftningen är att göra EU:s transportsektor klimatneutral till 2050.

Försäljningsförbudet av bensin- och dieselbilar ska träda i kraft 2035.

Förbudet påverkar inte existerande bilar. Bensin- och dieselbilar kommer alltså fortfarande kunna köras. Men ingen nyproduktion.

Konsumenter ska även fortsatt kunna köpa bensin- och dieselbilar på andrahandsmarknaden.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.