Hoppa till innehållet

Drunkningsolyckor

En drunkning om dagen i juli – så säkrar du badet

Bild: Maja Suslin / TT

Dagens ETC

Värmeböljan i juli har lett till att många svenskar sökt sig till sjöar och badplatser för vattenlek och ett svalkande dopp. Härligt på många sätt – men det har också en mörk baksida. De första veckorna i juli månad inträffade i snitt en drunkningsolycka per dag. Idag fredag är WHO:s världsdag mot drunkning.

Kommentera

Enligt Göran Bertilsson, ordförande i Svenska livräddningssällskapets säkerhetsråd, är det i huvudsak tre grupper som drabbas av drunkningsolyckor.

– Den första gruppen, som är den absolut vanligaste om man ser till statistiken, är äldre män över 60. Man är ute med sin lilla motorbåt, har kanske druckit lite, överskattar sin förmåga och tänker att man ska simma i land, men når inte fram.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.