Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Elbussar i allt fler städer

Electricity. I sommar börjar tre elbussar och fyra elhybrider att köra i Göteborg. 
Electricity. I sommar börjar tre elbussar och fyra elhybrider att köra i Göteborg.  Bild: Bild: Electricity

ETC Göteborg

Umeå trafikeras redan av dem, nu efter nyår är det Stockholms tur och Göteborg får sju nya i sommar. Ljudlösa, avgasfria och bränslesnåla. Elbussen håller på att bli ett alternativ i allt fler städer.

Umeå trafikeras redan av dem, nu efter nyår är det Stockholms tur och Göteborg får sju nya i sommar.  Ljudlösa, avgasfria och bränslesnåla. Elbussen håller på att bli ett alternativ i allt fler städer.

Bussar som ljudlöst och luktfritt susar förbi, kör in i en inomhusvänthall, för att efter några minuter vara ute och köra igen. Så kan det se ut i städerna inom några år. Eller i princip redan i dag, om du befinner dig i Umeå till exempel. Visserligen finns där inga inomhusstationer än, men elbussar har det funnits sedan 2011.  

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln