Anonyma vittnen
Efter lagändringen: anonymt vittne har hörts för första gången

Domstolsförhandlingen där ett anonymt vittne hördes. ägde rum i Attunda tingsrätt i Sollentuna.
Bild: TTDagens ETC
Trots omfattande kritik från både Lagrådet och Advokatsamfundet så har domstolar sedan årsskiftet möjlighet att höra anonyma vittnen. I tisdags utnyttjades möjligheten för första gången.
– Vittnen ljuger och försvaret kan inte ifrågasätta detta om den tilltalade inte vet vem vittnet är, säger försvarsadvokaten Kristofer Stahre.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.