
Dagens ETC
Peter Arvidsson (SD), lokalpolitiker i Härryda kommun, kommer att polisanmälas misstänkt för bedrägeri. Det berättade Dagens ETC i förra veckan.
Nu kommer nästa smäll mot SD-politikern. Även regionen har inlett en utredning om ersättningar han fått men kanske inte haft rätt till, det rapporterar Härryda-Posten.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar
Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Hirvonen (MP): ”Man inför en ny lägstanivå för fattigdom i Sverige”

Hemliga och preventiva tvångsmedel ska användas mot barn

Tre döda i skottlossning i Uppsala

Joakim Medins hälsning inför rättegången: ”Icke skyldig”

Sveriges publicister: Därför måste Turkiet frige Joakim Medin
