Hoppa till innehållet

Stockholm

Dyrt, sent och farligt – häng med ner i nya tunnelbanan

Till innehåll

Dagens ETC

Biljetterna var gratis, men projektet har kostat skattebetalarna mer än 50 miljarder. Dagens ETC var med när Stockholms stad och region välkomnade besökare till den nya stationen vid Gullmarsplan.

Stationen har försenats efter en rad problem – men om fyra år kan man ta sig till T-Centralen på sex minuter.

Kommentera

Under söndagen kunde 3 000 stockholmare gå som på räls – det var nämligen öppen visning av byggarbetsplatsen vid Gullmarsplan som 2030 ska bli en station på blåa linjen.

Bygget av den nya tunnelbanan har tett sig som ett typiskt svenskt infrastrukturprojekt – dyrare än väntat, senare än önskat och i vissa fall rentav farligt. De ansvariga vid förvaltningen menar att de tar med sig lärdomar från bygget av blåa linjen söder om stan till de nästa etapperna med gula linjen och grön linje till Arenastaden. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.