Hoppa till innehållet

Intervju

Den sista liberalen

Till innehåll

Dagens ETC

Yttrandefrihetsdebattören Sakine Madon har bråkat med vänstern i decennier. Idag är det ofta högern som står på andra sidan. Är hon den sista som verkligen tar yttrandefriheten på allvar – eller är hon bara dårarnas sista vän i en allt mer auktoritär tid? Varför finns det inte längre ett politiskt parti som rymmer samtidens mest omdiskuterade idéer? Och varför är det så få som idag lyckas försvara yttrandefriheten för både koranbrännare och Gaza-demonstranter?

– Just nu låter det på samma sätt från högern som det alltid låtit från vänstern.

– Alla säger: ”Jag är för yttrandefrihet, men…”

Kommentera

Sakine Madon, 45, på en hotellbar i Stockholm, timmar innan releasfesten för nya boken "Till kättarens försvar".Bengt Westerberg är på mobilen. Han scrollar i en hotellbar på Södermalm. Liberalernas gamle partiledare har blommig skjorta och manchesterbyxor. Runt om honom är det fullt av liberaler. Releasefesten för Sakine Madons nya bok, ”Till kättarens försvar”, har just börjat. 

På 90-talet fick Westerberg uppmärksamhet för sina ställningstaganden mot högerpopulismen. Han ställde sig upp och gick ut ur en tv-studio när Ian och Bert från Ny demokrati klampade in. De här veckorna försöker Liberalernas partistyrelse ta beslut om att sitta i regering med Sverigedemokraterna. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.