Hoppa till innehållet

Sjukvård

De svårast sjuka nekas fettsugning för kvinnosjukdomen lipödem

Bild: Shutterstock (montage)

Dagens ETC

Patienter med lipödem har länge nekats kirurgi. Nu öppnar vården för fettsugning som en möjlig behandling för sjukdomen – men bara för den som deltar i forskning och har ett BMI under 30.

– Man lämnar de svårast sjuka utan fettsugning, säger Ulrika Fransson, senior rådgivare på patientförbundet Lymf Sverige.

Kommentera

Smärta, tunga ben och fett som inte försvinner. Lipödem drabbar var tionde kvinna men få får diagnos. Sjukdomen kan inte tränas bort, men lindras med kompression, lymfdränage och kostråd.

Men patientförbundet Lymf Sverige har i flera år lyft att den vård som erbjuds inte är tillräcklig och stridit för att de som inte blir hjälpta av behandlingen ska erbjudas kirurgi i form av fettsugning.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.