Hoppa till innehållet

Vänsterpartiet

Rekordsiffror för V i Göteborg – nu går Daniel Bernmar vidare med sina S-tjusarknep

Till innehåll

Dagens ETC

Vänsterpartiets guldgosse Daniel Bernmar har skördat framgång efter framgång. Han har kammat hem rekordsiffror i opinionen och lärt sig tampas med toppsossen Jonas Attenius.

För några år sedan kunde han öppet kritisera S men nu har han rakat av sig mustaschen och håller hårt i det rödgröna samarbete. Nu är bara frågan om nästa steg är att ta knepen till regeringskansliet.

– Jag står till förfogande för partiet om de vill ha mig, säger Daniel Bernmar.

Kommentera

Att det är viktigt för det rödgröna styret att synas som en trio blir tydligt när jag ska intervjua Vänsterpartiets toppnamn i Göteborg, Daniel Bernmar. Socialdemokraternas pressperson verkar inte alls vara glad åt att kommunstyrelsens ordförande Jonas Attenius ska vara sidekick här. Jag vill fråga honom om hur det är att samsas om makten med Bernmar. Presspersonen skickar opinionssiffror som visar att S faktiskt är betydligt större – och även vuxit mest under mandatperioden. Och en annan pressperson meddelar att helst ska även Miljöpartiets Karin Pleijel vara med också. 

– Det är viktigt för alla parter att visa upp att vi kan samarbeta kring allt, säger Daniel Bernmar om upplägget.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.