Dagens ETC
Verkningslösa vattenmaskiner för tiotusentals kronor. Sektliknander massmöten i Lettland. Medvetna lurendrejerier som exploaterar kvinnors drömmar om ekonomiskt oberoende.
Dagens ETC stora succégräv ”Undercover i Pyramiden” kan vinna Guldspaden, det tyngsta priset för grävande journalister i Sverige.
Text
Dagens ETC är nominerat för det prestigefulla priset Guldspaden, som delas ut av Föreningen grävande journalister, FGJ.
– Det känns jättekul. Sedan vår granskning har pyramiderna fortsatt att växa och dra in fler och fler människor. Jag hoppas att nomineringen kan ge artiklarna ytterligare spridning, säger grävreporter Annie Hellquist.
I tre månader arbetade hon tillsammans med kollegan Carolina Lundin med att kartlägga pyramidspelet kopplat till bolaget Enagic. De satt med i videokonferenser, intervjuade avhopppare och wallraffade sig in på ett sektigt möte i Riga. Arbetet resulterade i en serie uppmärksammade artiklar publicerade under hösten.
– Responsen har varit enorm på den här granskningen. Anhöriga och drabbade har hört av sig och även internationella medier.
Annie Hellquist hoppas också att uppmärksamheten leder till att myndigheter granskar dessa fenomen hårdare än vad de gör idag.
– De hamnar idag mellan stolarna och ingen myndighet tar ansvar samtidigt som människor förlorar sina besparingar och blir skuldsatta på grund av drömmarna de här nätverken säljer.
De andra nominerade i samma kategori är Ystads Allehanda om Sjöbo Elnät, Östgöta Correspondenten om ”Husdrömmarna som krossades” och ”Distansläkarna och bisysslorna” av Nerikes Allehanda.
Kategorin mindre dagstidning:
Sjöbo ElnätAv: Helena Wennström och Britt Risberg i Ystads Allehanda. ”Om ett kommunalt bolag som helt tappat sin moraliska kompass”
Undercover i pyramidspeletAv: Carolina Lundin och Annie Hellquist i Dagens ETC. ”Om lurendrejeriet som utnyttjar kvinnors jakt på rikedom och lycka”
Husdrömmarna som krossadesAv: Julia Djerf och Sune Johansson i Östgöta Correspondenten. ”Om tjänstemän som hindrar husägare att ens ändra färg på ytterdörren”
Distansläkarna och bisysslornaAv: Jennifer Mayer och Robban Andersson i Nerikes Allehanda. ”Om läkarna som jobbar utomlands som bisyssla till sina heltidsjobb i Sverige”
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Yttrandefrihetsexperten: Då hade Rojava-aktivismen varit grovt olaga hot
Brottsdömda ska utvisas lättare
Han säger upp sig från förvaret i protest: ”Det är i praktiken ett fängelse”
Kamp mot klockan – så mycket av Tidöavtalet återstår att klubba
Nya succésiffror för Busch och Åkesson – hos ifrågasatta institutet