Dagens ETC
Åter till rötterna på landsbygden – och avstånd till de rödgröna. Centerpartiets nystart under Anna-Karin Hatt får framtidstron att spira i klassiska centerfästen. Ett större fokus på jord- och skogsbrukares intressen är en förhoppningar som finns på den förre LRF-vd:n.
– Skogsbruket är en livsnerv för den svenska ekonomin, jag uppskattar verkligen den förändring Anna-Karin kommit med, säger Mikael Thalin, kommunalråd i Orsa.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Reporter på SD-nära kanalen vill ”göra livet obekvämt” för Zara Larssons föräldrar
Katja Nyberg (SD) entledigas av partiet
Fick hbtq-pris av Moderaterna – nu lämnar hon tillbaka det
Trump kopierar Erdoğan i attack mot centralbanken – här är läxan från Turkiet
Sjöstedts uppmaning till utrikesministern: Följ med till rättegången mot Joakim Medin