Dagens ETC
Åter till rötterna på landsbygden – och avstånd till de rödgröna. Centerpartiets nystart under Anna-Karin Hatt får framtidstron att spira i klassiska centerfästen. Ett större fokus på jord- och skogsbrukares intressen är en förhoppningar som finns på den förre LRF-vd:n.
– Skogsbruket är en livsnerv för den svenska ekonomin, jag uppskattar verkligen den förändring Anna-Karin kommit med, säger Mikael Thalin, kommunalråd i Orsa.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Intern strid i Vänsterpartiet – tunga föreningar vill backa i regeringsfrågan
Polisen grep dem i gryningen – utvisas efter 22 år i Sverige
V och MP: Hämta hem utvisade ungdomar
Barnlösa ska kunna få dubbelt så många IVF-försök
Pridekaos i Bollebygd efter SD:s förslag att ta in Dumpen