Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

Coronasäkrar protester mot marknadshyror

Lisbeth Pipping, talesperson för 18 april-kommittén, en organisation som är döpt efter det datumet då protesten mot marknadshyror egentligen var planerad. Den 12 september är protestens nya datum.
Lisbeth Pipping, talesperson för 18 april-kommittén, en organisation som är döpt efter det datumet då protesten mot marknadshyror egentligen var planerad. Den 12 september är protestens nya datum. Bild: Bild: Privat

Dagens ETC

På lördag hålls flera demonstrationer mot att regeringen vill införa marknadshyror i nyproduktion. ETC Göteborg har pratat med Lisbeth Pipping, talesperson för 18 april-kommittén som ligger bakom protesterna som ska äga rum på flera torg i Göteborg och även på några platser i övrigaSverige

Varför är det viktigt för er att visa motstånd mot marknadshyror?

– Jag menar att det är nutidens största utslagning mot människor som bor i hyresrätter. Man skapar en otrygghet för människor under den värsta krisen på många år. Människors hyror kommer att höjas med otroliga summor vilket innebär att många kommer tvingas att flytta från sin trygghet. Man pratar om att de med betalningsvilja ska få bo kvar i de fina lägenheterna, men jag menar att alla ska få bo var som helst och att man inte ska tvinga folk att flytta.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln