Centerpartiets stämma
Intern C-kritik mot aktiebolagen i skolan: ”Svårt försvara Academedias vinster”
"Academedias vinster skulle räcka till 300 nya lärare" säger Jonas Ekström, Centerpartiet Västmanland, som vill förbjuda aktiebolagen i skolan.
Bild: Jenny Lindström TTDagens ETC
Medan de andra från oppositionen tävlar i utspel om att stoppa vinstjakten i skolan är det tyst från Centerpartiet. Men bara var tredje C-väljare är nöjd med skolpolitiken. Och det finns starka kritiker i partiet.
– Vi framstår som friskolelobbyns främsta företrädare ibland, säger Jonas Ekström, riksdagskandidat från Centerpartiet Västmanland.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Omkomna i bussolycka i Stockholm
Färsk statistik: Arbetslösheten fortsätter öka
Baskettränaren Eric utvisad: ”Påverkar ungas syn på samhället”
S-ledamotens krav efter Buschs transutspel: Sluta gulla med KD
Nej till transman som vill byta till kvinnofängelse