Ayla Rostami ska utvisas till Iran.
Bild: Zanna NordqvistDagens ETC
På fredagen kom det slutgiltiga beskedet. 21-åriga Ayla får avslag från Migrationsöverdomstolen och ska utvisas till Iran.
Beslutet är upprörande och visar att regeringens påstådda paus inte finns, menar Centerpartiets migrationspolitiske talesperson Niels Paarup-Petersen.
– För att ha en chans att vinna valet gör de vad de kan för att befolkningen ska tro att problemet är löst, säger han till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Diplomat åtalas – åklagare nekar koppling till Joakim Medins frisläppande
Forskare om Kvartals SVT-granskning: ”De har ingenting”
Så tar den organiserade brottsligheten grepp om idrotten
L-topp avgår: ”Folk har försökt övertyga mig att stanna”
Så många dömda afghaner ska utvisas