Hoppa till innehållet

Israels folkmord i Gaza

Bortförda svenskarna sägs hungerstrejka i israeliskt fängelse

Aktivisterna ombord på en av flottiljens båtar innan de greps av Israel.

Aktivisterna ombord på en av flottiljens båtar innan de greps av Israel.

Bild: Global Sumud Flottila/AP/TT

Dagens ETC

Flera av de 13 svenskar som greps av Israel på internationellt vatten börjat hungerstrejka i fängelset mot villkoren de hålls under. De ska bland annat ha utsatts för 15 timmar långa förhör utan tillgång till mat och vatten, uppger Global sumud flotilla i ett pressmeddelande.

Kommentera

De 13 deltagare som utgör den svenska delegationen av Global sumud flotilla greps natten till torsdag på internationellt vatten. De ska just nu befinna sig i Ketziot-fängelset i Negevöknen. 

Fängelset har länge kritiserats av internationella människorättsorganisationer för överfulla celler, undermåliga sanitära förhållanden och bristande respekt för fångars rättigheter.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.