Hoppa till innehållet

Ätstörningar

Bantningsbolaget bakom Ozempic sponsrar skidlandslaget

Bild: Fredrik Sandberg, Johan Nilsson / TT

Dagens ETC

Frida Karlsson har tidigare stoppats från att tävla efter att hon vägt för lite. Charlotte Kalla har vittnat om vikthets och kommentarer om att ”inte äta för mycket”.

Ändå har det svenska skidlandslaget nu ingått i ett samarbete med läkemedelsbolaget bakom Ozempic, den kontroversiella diabetesmedicinen som blivit en global synonym för extrem bantning.

Förbundets chef Lars Öberg tror dock att det är en större risk att frågor om Ozempic-sponsringen triggar en osund vikthets, än själva sponsringen i sig.

Kommentera

Skididrotten har länge varit präglad av ätstörningar och vikthets. Den amerikanska stjärnan Jessie Diggins har pratat ut om sina ätstörningar och sagt att problematiken är vanlig just inom den sporten. 

– Det är idrottare som jobbar väldigt hårt och är intensiva, har Diggins tidigare sagt till SVT Sport.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.