Hoppa till innehållet

Integration

”Avhysningar flyttar bara runt problemet”

Bild: Bild: Drago Prvulovic/TT

Dagens ETC

Länsstyrelsen i Stockholm har fått i uppdrag av regeringen att ta det övergripande samordningsansvaret för de särskilt utsatta EU-migranterna som vistas i landet. Enligt polisens senaste uppgifter vistas omkring 4 700 särskilt utsatta EU-migranter just nu i Sverige. – Att avhysa människor från en bosättning löser inte frågan långsiktigt, utan flyttar bara runt problemet, säger Jonas Melinder, utvecklingsledare för den nationella samordningen.

Civilminister Ardalan Shekarabi (S) gjorde under förra veckan klart att regeringen överväger att införa ett tiggeriförbud i Sverige.

– Målet måste vara att få bort tiggeriet. Det är ingen lösning på fattigdomen. Lösningen på diskrimineringen och utanförskapet i Rumänien och Bulgarien är inte och kommer aldrig att vara att vi har tiggare på svenska gator, sa han till DN i fredags.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln