Blommor på stängslet utanför det vårdboende i Enköping där Agnes mördades.
Bild: Fredrik Sandberg/TTDagens ETC
Agnes Redlund, 19, mördades av en boende på sitt vårdjobb på ett LSS-boende i Enköping. Trots att mannen bara dagar innan hotat en av hennes kollegor till livet med en kökskniv och det fanns flera kollegor som var rädda för att jobba ensamma med honom satte det privata vårdbolaget inte in dubbelbemanning. Men nu frias vd:n på vårdbolaget från ansvar för arbetsmiljöbrott.
– Tingsrätten gör en bedrövlig, felaktig och direkt farlig bedömning, säger Kommunals förbundsjurist Olov Östensson.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
EU-parlamentariker ifrågasätter hemlig donation till Alice Teodorescu Måwe
En allvarligt skadad – sköts på buss
Mer än tre gånger så många unga kvinnor snusar – på tolv år
”Skulle hellre äta bark än att gå på bidrag”
Polisens budget dubblades – det här fick vi för miljarderna